اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی که فوبیای اجتماعی نیز نامیده می شود، یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که در آن شخص دچار ترس بیش از اندازه از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی است. فرد از نگاه های دیگران، مورد قضاوت قرار گرفتن و مورد انتقاد قرار گرفتن مضطرب و عصبی می شود.

این فرد از اشتباه کردن و یا بد به نظر رسیدن در مقابل دیگران هراس دارد. نداشتن مهارت های اجتماعی یا کم تجربه بودن در موقعیت های اجتماعی مختلف ترس و اضطراب وی را تشدید می کنند. در برخی مواقع اضطراب منجر به حمله هراس می شود. در نتیجه این ترس ها، شخص بعضی موقعیت های اجتماعی را با اضطراب شدید سپری می کند و حتی ممکن است از حضور یافتن در آنها اجتناب کند.

به علاوه افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی روزها یا هفته ها از اضطراب پیش بینی نیز رنج می برند – ترس از موقعیت قبل از وقوع آن. در بسیاری از موارد می داند که ترس او بی دلیل است، اما در عین حال نمی تواند آن را کنترل کند.

مبتلایان به اختلال اضطراب اجتماعی دچار افکار و عقاید اشتباه می شوند و نسبت به دیگران افکار منفی دارند. این اختلال اگر درمان نشود بر روی زندگی روزمره فرد و فعالیت های کاری وی و روابط شخص تاثیر منفی بگذارد.

این افراد از صحبت کردن در حضور جمع هراس دارند. دیگر موقعیت هایی که ترس این افراد را تحریک می کند، به قلم بهترین روانپزشک تهران عبارتند از:
نوشتن یا کار کردن در حضور دیگران
مرکز توجه بودن
تعامل با دیگران در قرار ملاقات ها و یا مهمانی ها
سوال پرسیدن یا پاسخ دادن به سوالات در گروه
استفاده از توالت های عمومی
-اختلال اضطراب اجتماعی ممکن است به دیگر بیماری های روحی نیز منجر شود، از جمله اختلال هراس، اختلال وسواسی جبری و افسردگی. در واقع بسیاری از مبتلایان به این اختلال در درجه اول برای دیگر بیماری ها به پزشک مراجعه می کنند که پس از معاینات انجام شده اختلال اضطراب اجتماعی تشخیص داده می شود.
-کودکان این علائم را با گریه کردن، چسبیدن به والدین و یا پرت کردن اشیا نشان می دهند.
این اختلال در بین انواع اختلالات اضطراب دومین نوع رایج آن است و در بین تمام اختلالات روحی سومین اختلال رایج در امریکاست (پس از افسردگی و اعتیاد به الکل).
-اختلالات اضطرابی معمولا در دوره نوجوانی و اوایل دوره بزرگسالی بروز می کنند، اما در هر سنی ممکن است به آنها مبتلا شوید. به علاوه خانم ها بیش از آقایان به این اختلالات مبتلا می شوند.
-موثرترین روش درمان برای اختلال اضطراب اجتماعی درمان شناختی رفتار (CBT) است. دارو نیز برای بهبود علائم تجویز می شود..
داروهای مختلفی برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی تجویز می شوند، از جمله مهار کننده های بازجذب سروتونین. (SSRIداروهای ضدافسردگی و داروهای ضد اضطراب(
-مشاوره به بهبود اعتماد به نفس و تقویت مهارت های اجتماعی کمک می کند. تکنیک های ریلکسیشن، مانند نفس عمیق کشیدن هم موثر هستند.

دسته بندی : مقالات روانشناسی