مطالب کلیدی روانپزشک تهران درباره اعتیاد به اینترنت

در متن زیر توضیحاتی در مورد “اعتیاد به اینترنت ” توسط خانم دکتر ندا فرزانه روانپزشک تهران برای خوانندگان محترم ذکر شده است
-اعتیاد به اینترنت نوعی اختلال کنترل تکانه محسوب می شود که مصرف دارو شامل آن نمی شود. برخی کاربران اینترنتی ممکن است نوعی وابستگی عاطفی به یکی از دوستان مجازی خود پیدا کنند یا علاقه زیادی به کارهایی که در صفحه کامپیوتر خود انجام می دهند، داشته باشند.
-به علاوه ممکن است جنبه هایی از اینترنت که به کاربر اجازه می دهد دیگران را ملاقات کند، وارد یک جامعه مجازی شود و یا با دیگران تبادل نظر داشته باشد، برای فرد لذت بخش باشد. برخی دیگر به طور نامحدود مطالب متنوعی را جستجو می کنند. مانند دیگر اعتیادها، فرد مبتلا به اعتیاد به اینترنت هم از دنیای مجازی برای برقراری ارتباط با مردم واقعی استفاده می کند.
-علائم هشدار دهنده اعتیاد به اینترنت:
مشغله خیلی زیاد به اینترنت (فرد مدام به ساعت های آنلاین شدن خود فکر می کند)
فرد با استفاده مدتی طولانی از اینترنت به رضایت می رسد.
تلاش های مداوم و ناموفق برای کم کردن و یا متوقف کردن استفاده از اینترنت
زمانی که فرد سعی می کند ساعت های استفاده از اینترنت خود را کم کند، دچار بیقراری بدخلقی و افسردگی می شود.
یشتر از حد تصور و انتظار در صفحات اینترنتی وقت می گذراند
به دلیل استفاده طولانی مدت از اینترنت کار خود را از دست می دهد و در روابط خود دچار مشکل می شود
برای پنهان کردن مدت استفاده از اینترنت، به دوستان، اعضای خانواده و درمانگر خود دروغ می گوید
برای این افراد استفاده از اینترنت راهی برای رسیدن به آرامش و فرار از مشکلات است

-اعتیاد به اینترنت منجر به بروز مشکلات شخصی، خانوادگی، تحصیلی، اقتصادی و شغلی می شود. اختلال در روابط زندگی در نتیجه وقت گذرانی بیش از اندازه در صفحات مجازی بروز می کند. افرادی که مبتلا به این اعتیاد هستند، زمان کمتری را با افراد حقیقی زندگی خود می گذرانند و معمولا به عنوان فردی منزوی در نظر گرفته می شوند. دروغ های این افراد برای پنهان کردن زمان سپری شده در اینترنت باعث بروز مشکلات جدی در روابط آنها می شود.
برخی از این افراد در صفحه های مجازی صفحه ای ایجاد می کنند که هویت واقعی خود را در این صفحات پنهان می کنند. این افراد علاوه بر اعتیاد به اینترنت دچار اعتماد به نفس خیلی پایین نیزهستند. این افراد مدام نگران قضاوت های دیگران یا طرد شدن توسط دیگران هستند. اینگونه دریافت های منفی نسبت به خود منجر به بروز مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی می شود.
افرادی که سعی می کنند اعتیاد خود را ترک کنند و میزان استفاده از اینترنت را کاهش دهند، دچار علائمی می شوند، از جمله: عصبانیت، افسردگی، نوسانات خلقی، اضطراب، ترس، تحریک پذیری، ناراحتی، تنهایی، خستگی و بی حوصلگی، بیقراری و دلشوره.
اعتیاد به اینترنت علاوه بر مشکلات روحی، مشکلات جسمی نیز در پی خواهد داشت، از جمله: سندروم تونل کارپال، خشکی چشم، کمردرد، سردرد شدید، بی نظمی در خوردن غذا، عدم رسیدگی به بهداشت فردی و اختلال در خواب.
اولین اقدام این است که مشکل فرد را مشخص کنیم. به مشاور مراجعه کنیم. مشاور از طریق صحبت کردن  با فرد و بررسی سطح مشکل می تواند روش مناسب برای درمان وی را پیدا کند

دسته بندی : مقالات روانشناسی