نکات کلیدی در مورد کنترل حمله پانیک

کنترل حمله پانیک

نکات کلیدی در مورد کنترل حمله پانیک

مقاله زیر با عنوان “نکات کلیدی در درمان حمله پانیک” برای خوانندگان محترم سایت توسط خانم دکتر ندا فرزانه بورد تخصص روانپزشکی ارائه شده است.

تاثیرات منفی قهوه بر روی حمله پانیک

قهوه و سایر محرک ها، سیستم اعصاب مرکزی را فعال می کنند و باعث ایجاد حملات هول می شوند. بیمار می تواند بعد از درمان مجدداً قهوه بنوشد، اما بهتر است که در شروع تشخیص و درمان از نوشیدن مواد حاوی کافئین، مانند نوشابه های کافئین دار و چای خودداری کند.

چای سبز کافئین ندارد گاهی بعضی از انواع آن حاوی مواد شیمیایی مانند رافدرین هستند که ممکن است باعث اغاز یک حمله هول شوند. باید قبل از مصرف این مواد به دقت راهنمای آن ها را مطالعه کرد. اگر حملات بهبود یافته هول بعد از خوردن یا آشامیدن چیزی مجدداً شروع شوند، بایستی مطالعه بیشتری درمورد آن خوراکی انجام دهید.

مقاله دیگری نیز در سایت با عنوان :

در مورد بیماری هراس توسط روانپزشک تهران بیشتر بدانیم

نیز هست که اطلاعات کلی در مورد حمله پانیک ذکر شده است.

تاثیرت بیخوابی بر روی حمله هراس

بی خوابی می تواند باعث تحریک هورمون های خاص یا سایر مواد شیمیایی در بدن و وقوع حملات هول می شود. بهتزین کار خوردن و خوابیدن خوب و منظم و درصورت امکان داشتن یک روش زندگی مناسب است.

تاثیر جنسیت

زنان دوبرابر مردان به اختلال هول بدون گذر هراسی و ۳ بربر آن ها به اختلال هول با گذر هراسی مبتلا می شوند. علت این اختلاف شناخته شده نیست. شاید به دلیل تفاوت هورمونی باشد.

آیا سن در ابتلا به اختلال هول تأثیری دارد؟

در حقیقت، سن عامل تاثیر گذاری است. معمولاً اختلال هول در اواخر نوجوانی تا اواسط دهد ۳۰ عمر اتفاق می افتد. حملات هول در افراد مسن تر ممکن است علل دیگری مانند پرکاری تیروئید یا کاهش قند خون داشته باشد.

آیا آزمایش ژنتیک یا خونی خاصی وجود دارد که بتواند خطر ابتلا به اختلال هول را پیش بینی کند؟

درحال حاضر چنین آزمایشی وجود ندارد. روان پزشک آزمایشاتی را درخواست می کند تا احتمال وجود علل پزشکی ایجادکننده ی حملات هول را رد کند. البته این آزمایشات مشخص نمی کنند که آیا مبتلا به اختلال هول هستید ویا در آینده به آن مبتلا خواهید شد. تشخیص اختلال هول با مشاهده بالینی داده می شود.

آیا رواندرمانی می تواند حملات هول را متوقف کند؟

روان درمانی ممکن است به آرام کردن سیستم اعصاب مرکزی کمک کند. آزمایشات نشان می دهند که تعدادی از مواد شیمیایی مرتبط با استرس در بدن، مانند کورتیزول، بعد از انواع روان درمانی ها کاهش می یابند. اگر این مواد کاهش یابند، آن گاه حملات هول نیز کاهش خواهند یافت. روان درمانی شخص را قادر می کند تا با مشکلاتش کنار آید، احساسات خود را درک کند و رفتارهای خود  را تجزیه و تحلیل کند. همهی موارد فوق باعث کاهش حملات هول می شوند. اکثر بیماران مبتلا به اختلال هول که برای اولین بار تحت رواندرمانی قرار می گیرند از مشکلات خود آگاهی ندارند. از اینکه در روان درمانی می فهمند با رئیس خود مشکل دارند و از او عصبانی هستند، از مرگ پدر خود ناراحت می باشند یا نگران آینده هستند، کاملاً متعجب می شوند. روان در مانی به ان ها اجازه می دهد تا از موارد فوق آگاه شوند، چیزی که در اجتماع ما غیر طبیعی است.یعنی ما تشویق می شویم هرچه بیشتر احساسات خود را سرکوب کنیم و به کار خود بپردازیم. این سرکوب احساسات است که اشخاص را نامتعادل و حملات هول را شروع می کند. هم چنین روان درمانی به بیماران کمک می کند تا رفتارهای مخرب خود را تشخیص دهند.

References:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430973/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430973/

دسته بندی : مقالات روانشناسی