جدیدترین مقالات

مقاله بهترین روانپزشک تهران درباره ارتباط بین رفتار و تمایلات جنسی

مورد مهمی که در زمان مصاحبه با خانمهایی که به کلینیک بهترین روانپزشک تهران مراجع میکنند مطرح میشود در مورد مسائل جنسی به کرات به آن اشاره کرده اند و از من به طرق مختلف ،سوال شده در موردارتباط بین رفتار و تمایلات جنسی با صمیمیت در زوجین است  این مورد ، مقوله ای پیچیده ، مهم وقابل توجه است که در اینجا به توضیح مختصری در باب مواردی که در کلینیک توسط چند نفر از خانمهای محترم مراجعه کننده و نیز خوانندگان محترم سایت از من سوال شد ،اشاره میکنم.
فانتزی یا تخیلات جنسی در روند رابطه جنسی ، نقش مهمی دارد که این مسئله مهم بر افراد ، در عصر ارتباطات و تکنولوژی و اینترنت که امکان رد و بدل کردن اطلاعات در نقاط مختلف جهان وجود دارد ، بر کمتر شخصی پوشیده است اما مسئله ای که ذکر آن را لازم دیدم این مسئله بغرنج کننده است که در زنان ، "احساس ذهنی برانگیختگی" همیشه با حالت فیزیولوژیک برانگیختگی فیزیولوژیک مثل لیز شدن واژن و سایر موارد نشانگر آن هماهنگی زمانی ندارد و اینکه احساس برانگیختگی در زن می تواند نشانگر تحریکشدگی روانشناختی باشد اما نه لیزشدگی فیزیولوژیک.با لعکس نیز در خانمها به صورت وجود علائم تحریک شدگی جنسی در بدن باشد اما فرد از آن آگاهی ندارد که این حالت البته در مردها به ندرت رخ می دهد.
عوامل متعددی در رفتارها و تمایلات جنسی مرد و زن تاثیر دارند مانند عوامل فیزیولوژیک ، بیولوژی، اجتماعی ، فرهنگی و روانشناختی و غیره از زمان تولد فرد و در تمام طول دوران های مختلف زندکی او به انواع مختلفی در این امر مهم دخیل هستند.تعریف ساده  علمی از رفتار جنسی بهنجار  به صورت رفتاری است که موجب لذت فرد و همسرش بوده و آسیب جسمی و روانشناختی به هر دو طرف نمی رساند، احساس گناه یا اضطراب ندارد و با میل و خواسته دو نفر و بدون اجبار می باشد.پس رسیدن به این تعریف ساده اما کارلمد ، نیازمند عوامل تسهیلگر در تحقق این نوع رابطه جنسی بهنجار در زوجین می باشد که یکی از این عوامل ،"عشق و صمیمیت " در رابطه است.
فروید معتقد بود که سلامت روانی را می توان بر اساس توانائی فرد در عملکرد خوب و مناسب در دو حوزه مشخص کرد : کار و عشق و صمیمیت.بدینگونه که وقتی فردی بدون ترس و تعارض روانشناختی در رابطه زوجین، قادر به دادن و گرفتن محبت باشد،پس ظرفیت برقراری رابطه صمیمانه با همسر که جنس مخالف و دارای مواردی متفاوت از لحاظ ساختارهای روانشناختی در قسمتهای هویت، ادراک، حافظه ، هیجانات و غیره می باشد را نیز دارا ست.
طبق بررسی های مختلف جامعه شناختی در جوامع مختلف ، مشخص شده است که وقتی فردی درگیر رابطه صمیمانه و تئام با احترام متقابل است ، برای رسیدن به " رشد و بلوغ روانی و اجتماعی" و نیز ایجاد "عشق بالغانه" در خانواده تمایل بیشتری دارد.
به یکی از وجه های مهم ای که در عشق بالغانه یا به اصطلاح پخته که امروزه کتب مختلف روانشناختی مردمی نیز بسیار به آن میپردازند باید توجه شود، صمیمیت (Intimacy) در این رابطه می باشد .بدیهی است که عامل صمیمیت زوجین به عنوان عامل کاتالیزور و تسهیلگر در رسیدن به رابطه جنسی بهنجار نقش می تواند داشته باشد .کیفیت صمیمیت در این رابطه چیزی است که Rollo May  آن را " دریافت فعالانه" می نامد که هر یک از زوجین در عین عشق ورزیدن ، اجازه اینکه به او نیز عشق ورزیده شود را نیز می دهد .او ارزش عشق جنسی را در افزاسش خودشناسی و خودآگاهی فرد، ابراز صمیمیت ،حل مسئله غرور ، اظهار وجود و حتی از دست دادن احساس فراق یا جدائی از همسر در زمان ارگاسم می داند. در این صورت است که صمیمیت و عشق و رابطه جنسی ، به تقویت همدیگر می پردازند.
در افرادی که به علت ابتلا به بعضی از انواع اختلالات شخصیت و یا وجود خصوصیات شخصیتی خودشیفتگی و یا اضطراب از صمیمت با همسر  ، به صورت ناخودآگاه در ابراز احساسات کلامی و بدنی به همسر ناتوان هستند ، در روند صمیمیت و ابراز تمایلات جنسی و نیز رفتارهای جنسی کلامی و غیرکلامی نیز اختلال ایجاد می کند.
در موارد شکل گیری رابطه امن روانشناختی بین زوجین که توام با احترام و اعتماد می باشد ، می توان این جزیئات مهم و کاربردی را با یکدیگر مطرح کرد و به بهبود رابطه جنسی در زوجین کمک کرد.
بنابراین  مقوله میل جنسی ، رفتارهای جنسی و صمیمیت مبحثی ساده، مهم ولی کاربردی است که در روند فعالیت جنسی نقش اساسی دارد.

آدرس و تلفن مطب دکتر فرزانهآدرس: تهران-میدان ونک - بعد از خیابان گاندی - نرسیده به چهارراه جهان کودک(حقانی) - پلاک 38 - ساختمان پزشکان - طبقه چهار- واحد 402
تلفن تماس :  02188792466 - 02188673260
شنبه تا چهارشنبه: 12 تا 19
پنجشنبه :10 تا 13

info@drnedafarzaneh.ir
drnedafarzaneh