جدیدترین مقالات

آیا از نظر بهترین روانپزشک تهران احساس افسردگی معادل با بیماری افسردگی است؟

آیا احساس افسردگی معادل با بیماری افسردگی است؟
-اگر فردی بگوید هرگز احساس افسردگی وملال  نکرده، غیرمعمول است. به گفته بهترین روانپزشک تهران نوسانات خلقی طبیعی است و به ما کمک می‌کند آگاه شویم که در زندگیمان تغییراتی ایجاد کرده است و این تغییرات را در نظر بگیریم. بسیاری از ما تغییراتی در خلق داریم و گاهی اوقات به کمک نیاز داریم. اما گاهی اوقات در خلق پایین می‌مانیم و نیاز به کمک بیشتری داریم. افسردگی انواعی از علائم دارد مانند فقدان انرژی، فقدان علاقه به فعالیت‌ها و به زندگی، غمگینی، کاهش اشتها و وزن، مشکلات تمرکز، خود انتقادی، ناامیدی، شکاییت‌های جسمی، قطع ارتباط با دیگران، تحریک پذیری، مشکلاتی در تصمیم گیری، و فکر خودکشی. گاهی افسردگی دارای علائم جسمی همراه میبشد مثل تغییر ضربان قلب،ضعف عضلانی، دردهای عضلانی...
-اختلال افسردگی  با علائم بالینی از خفیف تا شدید متغیر است. برای مثال، برخی افراد از علائم کمی که برخی زمان‌ها رخ می‌دهد شکایت دارند. افراد دیگر، از افسردگی شدید رنج می‌برند که ممکن است از تعداد زیادی علائم که فراوان، طولانی مدت، و کاملا نگران کننده است شکایت کنند.
موردی که فکر میکنم بیان آن برای خوانندگان محترم میتواند مفید باشد این است که بیماری افسردگی چیزی نیست که در افراد غیرمعمول یا دیوانه رخ دهد و نباید به فردی که دچار بیماری افسردگی شده است، نام دیوانه یا مجنون را به کار برد چون این مسئله علاوه بر قبح کلامی، اثر منفی روی سیستم روانشناختی فرد دارد و چه بسا که در روند درمان، مصرف منظم دارو و فواصل مراجعه برای بررسی سیر علائم تاثیر نامطلوب داشته باشد.البته خوشبختانه، درمان‌های بسیاری وجود دارد که می‌تواند به طور معنی‌داری احتمال بازگشت را کاهش دهند که میتوان با توضیح این مطالب از جانب اطرافیان بیمار، فرد را در روند درمان حمایت کرد.
علت‌های افسردگی چیست؟
در توضیح علل اختلال افسردگی، باید این مورد را در نظر داشت که  عوامل مختلفی میتواند در این بیماری دخیل باشد مثل علل ژنتیکی، میان فردی، رفتاری یا شناختی باشد.
- تعارض و فقدان‌ها در روابط میان فردی، افزایش استرس و کاهش تجارب لذت بخش و مثبت می‌تواند عاملی با توجه به تاثیرات روی عوامل ذکر شده در بالا در شکل گیری افسردگی دخیل  باشد.
آیا تغییراتی در روند شناختی و رفتاری فرد با بیماری افسردگی رخ میدهد؟
در ادامه به تعداد  مختصری از" بروز رفتاری طیف اختلال افسردگی در زندگی روزمره " اشاره میکنم که البته وجود یا عدم وجود هریک از این موارد به تنهائی برای تشخیص اختلال افسردگی اساسی لازم یا کافی نیست:
-گاهی افراد افسرده گزارش می‌دهند زمان بیشتری را صرف رفتارهایی مانند تماشای تلویزیون، دراز کشیدن در رختخواب، فکر کردن به مشکلات، و شکایت کردن به دوستان می‌کنند و زمان کمتری را صرف رفتارهای چالش برانگیز مثل تعاملات اجتماعی مثبت، ورزش، مطالعه و کار سازنده می‌کنند.
- به ندرت خودشان را تحسین می‌کنند.
-بعضی از افراد افسرده فکر می‌کنند آنقدر بی‌ارزش هستند که نباید خودشان را تحسین کنند.
- احساس ناامیدی در ایجاد تاثیرات مثبت در زندگی دارند
-احساس درماندگی کردن و اینکه توانائی رویایی با مسائل را ندارند
- انزوا و گوشه گیری و بی علاقگی یا ناتوانی در برقراری روابط با خانواده و اطرافیان
-بعضی از" افکار خودآیند منفی" که به اصطلاح به   افکاری که به طور خود به خود می‌آیند و قابل قبول و موجه به نظر می‌رسند، با این حال، آن ها ادراکات تحریف شده را منعکس می‌کنند و با حساسات منفی مانند غمگین، اضطراب، خشم و ناامیدی مرتبط هستند مثل :
-اینکه «مقصرم هستند  وهیچ چیز نمی‌تواند این احساس تقصیرم را کم کند »
-«من بازنده‌ام»
-«من به زودی از طرف اطرافیان طرد خواهم شد»
-«من در هر چیزی شکست می‌خورم»
-«من از هیچ چیزی لذت نمی برم»
-«کارهائی که انجام میدهم ارزش ندارند چون هرکسی میتواند این کارها را انجام بدهد»
-«اگر مشکلی را به مدت طولانی دارم پس نمی‌توانم تغییر کنم.»
توجه به چه نکاتی در زمان مصرف داروهای تجویز شده برای درمان بیماری افسردگی مفید اند:
-داروهایی مختلفی در درمان افسردگی موثر است. 2 تا 4 هفته زمان نیاز دارد تا سطح درمان بخش دارویی در شما ایجاد گردد.
-برخی داروها ممکن است اثرات جانبی منفی داشته باشند. برخی از این اثرات جانبی ممکن است گذرا باشند و طی زمان کاهش یابند و بعضی عوارض داروئی نیز تا زمان مصرف دارو ادامه دارند.
-از نکات مهم برای تاثیر بهتر درمان در زمان مصرف داروها چیست؟
درمانگر ممکن است از شما بخواهد در زمان‌هایی به فواصل مشخص و یا بنا به تشخیص بالینی برای بررسی روند درمان مراجعه کنید. باید به این نکته توجه کرد که  در بسیاری از بیمارانی که ازاختلال  افسردگی رنج می‌برند ، احساس ناامیدی در مورد تاثیر درمان وجود دارد و در این موارد اطرافیان میتوانند با بیان این موارد که علایم بیماری افسردگی به طور قابل توجهی با این درمان کاهش یابد ایشان را به سمت درمان بیماری ببرند ت از مزمن شدن سیر بیماری و عوارض زیاد این بیماری پیشگیری نمایند.

آدرس و تلفن مطب دکتر فرزانهآدرس: تهران-میدان ونک - بعد از خیابان گاندی - نرسیده به چهارراه جهان کودک(حقانی) - پلاک 38 - ساختمان پزشکان - طبقه چهار- واحد 402
تلفن تماس :  02188792466 - 02188673260
شنبه تا چهارشنبه: 12 تا 19
پنجشنبه :10 تا 13

info@drnedafarzaneh.ir
drnedafarzaneh